Door Dennis Boom, met dank aan Bgen b.d. G.H. Eleveld, Lkol b.d. R.J. Nix en Lkol b.d. W.L. Plink

Binnen ons Regiment kennen we allemaal bataljons als 102, 103, 104 en 105 Verkenningsbataljon.
Een bataljon wat minder, of zelfs niet, bekend is bij de gemiddelde Verkenner is 53 Licht Verkenningsbataljon.
Dit bataljon is in 1962, vanuit het A-Eskadron 53 Verkenningsbataljon, opgericht en was in Liessel gelegerd.
Een bataljon door de toenmalige commandant, nu brigadegeneraal b.d. G.H. Eleveld, omschreven als: “het bataljon met het dunste pantser en het hoogste moreel.”
De generaal commandeerde het bataljon voor het laatst in 1980 tijdens een herhalingsoefening.
Het embleem van de eenheid is ontworpen door de toenmalige Regimentscommandant Lkol bd R.J. Nix en stelt een hazewindhond voor. Dit in verband met de hoge snelheid van opereren doordat de voertuigen allemaal wielvoertuigen waren( jeeps en 1-tonners).
53 Lt Verkbat was een mobilisabele verkenningseenheid en bestemd voor het uitvoeren van verkenningstaken in Nederland, onder bevel gesteld van het toenmalige NTC (Nationaal Territoriaal Commando). Het bataljon opereerde in het achter gebied van de divisie of het legerkorps, specifiek in een beveiligingsrol. Elke verkenningsmissie vanuit de vijand werd hierdoor in de kiem gesmoord. De voorziene taken waren veelomvattend, naast verkennen, bewaken en beveiligen, ook het escorteren van colonnes en konvooien al dan niet ingedeeld uit te voeren. Voor de duidelijkheid van door menigeen al vergeten termen: Het Legerkorps trad op in het aangewezen Legerkorps-vak en werd logistiek gesteund vanuit het direct daarachter liggende zogenaamde “Etappegebied”. Achter het Etappegebied (dat voornamelijk Oost van onze landsgrens reikte tot vlak achter de Legerkorps-achtergrens (ten oosten van Cloppenburg) lag het “Achterland” met de overige voorraden, Nationale en Internationale hoofdkwartieren, hoger echelon technische en geneeskundige instellingen/eenheden, opleidingscentra, de havens en vliegvelden etc. Het NTC was verantwoordelijk voor het “Achterland”, dat dus nagenoeg geheel in Nederland lag.
Het bataljon is tussen september 1985 en januari 1986 opgeheven nadat 105 Verkenningsbataljon volledig operationeel was geworden in augustus 1985.
Het bataljon was gelegerd in Liessel en bestond uit: Eén staf- stafverzorgingseskadron en drie lichte verkennings eskadrons (A-B-C). Het staf- stafverzorgingseskadron bestond in oorlogstijd uit: 16/29/127/2 (174 militairen) en omvatte een bataljonsstaf, verbindingsgroep, bevoorradingspeloton, onderhoudspeloton, medische peloton en eskadronsstaf.


De drie lichte verkenningseskadrons bestonden elk uit een eskadronsstaf drie lichte verkenningspelotons (1-2-3). De lichte verkenning eskadrons bestond in oorlogstijd uit: 5/21/97 (123 militairen).
- De eskadronsstaf bestond uit een commandogroep met 2 x M38A1 “Nekaf” Jeep, 1 x DAF YA-328 drie ton vrachtwagen, aanhangwagen 1 x ¼ ton en twee motoren;
- De bevoorradings groep met 1 x DAF YA-126 een ton vrachtwagen, 1 x YA-328, 1 x een ton aanhangwagen en 1 x trailer (water);
- Een onderhoudsgroep met 1 x M38A1, 1 x YA-328 en 1 x ¼ ton trailer;
- Een keuken groep met 1 x YA-328 en 1 x aanhangwagen (veld keuken);
- En een reservegroep bestaande uit één driepersoons jeep en één extra jeep chauffeur.
De drie lichte verkenning pelotons elke bestond uit een opdrachtgroep en twee verkenning groepen, elk verkenningsgroep uit twee teams. De lichte verkenningspelotons bestond in oorlogstijd uit: 1/5/25 (31 militairen). De commandogroep had 1 x M38A1, 1 x YA-126 met trailer, zes opblaasbare verkenningsboten voor 3 of 4 personen, en 1 x Carl Gustav (84 mm). Elk verkenningsteam had 2 x M38A1 (met MAG 7.62 mm). Het bataljon beschikte ook nog over 16 stuks M2 zware mitrailleur (.50) en een paar M72 LAWs (66 mm).

Het volledige bataljon bestond op oorlogssterkte uit 543 militairen, 31/92/418/2
