De brigade-verkenningspelotons binnen de Koninklijke Landmacht zijn ontstaan uit de behoefte aan een gespecialiseerde eenheid op brigadeniveau voor verkenning en beveiliging. Hieronder volgen de belangrijkste ontwikkelingen:
- Oorsprong: De verkenningspelotons kwamen voort uit de verkenningspelotons van de vroegere Zelfstandige Verkennings Eskadrons van de brigades.
- Organisatie: Later ontstonden er specifieke verkenningspelotons, bestaande uit een commandogroep (uitgerust met M113 C&V 25 mm) en drie verkenningsploegen (met elk twee M113 C&V 25 mm).
- Doel: Deze eenheden zijn bedoeld als een puur verkenningsorgaan in handen van de brigadecommandant.
- Huidige structuur: Tegenwoordig beschikken brigades over een verkenningseskadron, dat onder andere bestaat uit verkenningspelotons en een pathfinderpeloton.
De verkenningspelotons waren zo georganiseerd dat ze de nodige inlichtingen over de vijand verzamelen en beveiligings- en bewakingstaken konden uitvoeren voor de brigade.
De BVP’s zijn opgeheven en daarvoor in de plaats zijn tegenwoordig Brigade Verkennings Eskadrons aanwezig om de brigadecommandant voor de benodigde informatie te voorzien.