Herdenking Den Haag en Ede

Zaterdag 10 mei heeft onze Regimentscommandant, op de Militaire Erehof in Den Haag waar 167 gesneuvelde Nederlandse militairen liggen begraven die heldhaftig gevochten hebben in mei 1940 tijdens en na de inval van de Duitse bezetter, een van de vele herdenkingen zoals bij het monument aan het ILSY-plantsoen, bijgewoond.

Tezamen met andere regimentsgenoten legde kolonel Hans van Dalen een krans namens het Regiment Huzaren van Boreel en het Wapen der cavalerie op de Militaire Erehof aan de Algemene Begraafplaats te Den Haag.

Herdenking van de gesneuvelden van de slag om de Residentie op de Centrale Begraafplaats in Den Haag. Veel gemobiliseerde huisvaders kwamen bij de ochtend bombardementen op 10 mei om het leven, zonder dat ze een Duitser hadden gezien. Zelfs zonder dat ze wisten dat Nederland in oorlog was. De meeste hadden kinderen. Kleine kinderen…..” aldus de RC.

De in februari 2022 overleden huzaar Appel was één van de mannen die met hun vechtwagens zich kranig verzetten. Ook kennen we de actie van reserve tweede-luitenant George Maduro in die dagen bij villa Leeuwenbergh aan wie postuum de Ridder Militaire Willemsorde 4e klasse werd toegekend.

Het zijn deze kameraden die we herdenken en ons voorbeeld geven van hun heldhaftige daden. In totaal sneuvelen zo’n 581 Nederlandse militairen in de Slag om de Residentie.

Lkol (bd) Harry Kampen vult aan:

“Gisteren, 10 mei 2025, organiseerde de stichting Herdenking Militaire Erehof ”s-Gravenhage de herdenking op het grafveld van 167 in de Slag om de Residentie gesneuvelde Nederlandse militairen, waaronder de 66 Huzaren die vielen in het Alexanderbombardement. De Gouverneur der Residentie en Wethouder Vavier hebben warme woorden gesproken en kransen gelegd. Kransen ook van de krijgsmachtdeelcommandanten Marine, Landmacht en Luchtmacht, evenals de regimentscommandanten Gardegrenadiers en ‐Jagers, Limburgse Jagers, Huzaren van Boreel en Huzaren Prinses Catherina‐Amalia. Elk jaar is er een gesneuvelde, wiens verhaal wordt toegelicht door een nabestaande, dit jaar was dat Mevrouw Pia Wagenaar, die sprak over haar gevallen oom, de gesneuvelde dpl‐Sld1 Leo Wagenaar.

De jaarlijks grote belangstelling van nabestaanden en deelname van Defensie en stadsbestuur zijn een teken van blijvende aandacht en waardering voor hen die het leven lieten in de succesvolle verdediging van Regering en Residentie. Door hun inzet werden de vliegvelden rond Den Haag aan de invallende Duitser ontzegd en kon de Regering gevangenschap bespaard blijven. Door alzo uit te wijken naar Londen kon de Koningin het verzet vanuit Londen blijven inspireren.”

– – – – – – – – –

Ginkelse Heide

Vanmorgen hebben Verkenners van 11BVE, samen met onze broeders van RHPCA, herdacht dat op 10 mei 1940, na de inval door Duitsland, vier cavaleristen gevochten hebben op de Ginkelseheide, bij Juffrouw Tok. Drie van de vier Cavaleristen kwamen hierbij om. De vier cavaleristen bevonden zich in herberg Zuid Ginkel. Hun opdracht was om de oprukkende Duitse troepen vanuit Arnhem te vertragen. Toen die naderden, openden de militairen het vuur en beschoten de Duitsers tweemaal.

Twee van hen verlieten de herberg en werden buiten direct doodgeschoten. Een derde militair werd gelokaliseerd op de bovenverdieping en kwam daar om het leven. Kornet Van Limburg Stirum, korporaal Bonkerk en huzaar Dijkers worden op een plaquette daar herdacht. De vierde, huzaar Kuperus, wist zich te verstoppen en werd niet gevonden. (achtergronden)

Foto’s: 11BVE

Plaats een reactie

error: Hey Verkenners en Boreelfans, deze inhoud is tegen onbevoegd opslaan beveiligd!